Two converging lenses having focal lengths of f1 = 11.6 cm and f2 = 20.0 cm are
ID: 2157050 • Letter: T
Question
Two converging lenses having focal lengths of f1 = 11.6 cm and f2 = 20.0 cm are placed d = 50.0 cm apart, as shown in the figure below. The final image is to be located between the lenses, at the position x = 30.9 cm indicated./
(a) How far to the left of the first lens should the object be positioned in cm?
(b) What is the overall magnification of the system?
Two converging lenses having focal lengths of f1 = 11.6 cm and f2 = 20.0 cm are placed d = 50.0 cm apart, as shown in the figure below. The final image is to be located between the lenses, at the position x = 30.9 cm indicated./ (a) How far to the left of the first lens should the object be positioned in cm? (b) What is the overall magnification of the system?Explanation / Answer
let object distance be u1
f1=11.6; f2=20
d= 50
v2 = 30.9-50
by lens formula,
(1/v1)-(1/u1) = 1/f1
u2 = v1-50
(1/v2)-(1/u2)=1/f2
solving these equations,
a) u1 = -16.3 cm
object should be positioned 16.3 cm to the left of first lens.
b) m1 = v1/u1
m2 = v2/u2
m = m1*m2
m = -4.825
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.