A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. T
ID: 1496410 • Letter: A
Question
A small object is placed to the left of a convex lens and on its optical axis. The object is 30 cm from the lens, which has a focal length of 50 cm. If the object is moved to a position 46 cm away, what will the image position be? (A positive value for p, or position, means the image is on the right side of the lens.) p = Incorrect: Your answer is incorrect. cm Describe the nature of this new image. (Select all that apply.) virtual real upright inverted enlarged reduced on the left side of the lens on the right side of the lens
Explanation / Answer
given data
focal length f =50 cm
do = 46cm
di=?
from the lens formula
1/f = 1/do + 1/di
1/50 =1/46 + 1/di
di = -575 cm
the properties of image is
virtual , enlarged upright , and left side of the lens
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.