A 110 g block connected to a light spring with a force constant of k = 6N/m osci
ID: 1496553 • Letter: A
Question
A 110 g block connected to a light spring with a force constant of k = 6N/m oscillates on a horizontal, frictionless surface. The block is released from rest with an initial displacement xi = 5cm from equilibrium.
(B) At what value of x is the force from the spring equal to 76% of the maximum force?
Set | F | = | -kx | equal to 76% of the maximum value, without keeping track of the minus sign because the question asks about the magnitude of the force:
From this it is seen that the force is reduced to 76% of its maximum magnitude where |x| has 76% of its maximum value, or at x = ± ____cm
(C) At what value of x is the speed of the block equal to 76% of its maximum speed? We can answer this question from the solutions for the position and velocity as functions of time. Because the block is at its maximum displacement x = x0 at time t = 0, the equation for x is:
(1) x = x0 cos(t)
with = 0. Therefore the equation for the velocity is:
(2) v = -x0 sin(t)
whose maximum magnitude is x0. The time t when the speed is 76% of this maximum value therefore satisfies:
This is satisfied for:
But because sin2(t) + cos2(t) =1, Equation (4) reduces to:
And therefore the locations were the speed has the required values are:
_____cm
| -kx | = 76 100 =| kxmax |Explanation / Answer
B)
x = 0.76*5 cm = 3.8 cm
C)
x = 5 cm * sqrt(1-(0.76)^2)
x = ± 3.24 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.