Common transparent tape becomes charged when pulled from a dispenser. If one pie
ID: 1496866 • Letter: C
Question
Common transparent tape becomes charged when pulled from a dispenser. If one piece is placed above another, the repulsive force can be great enough to support the top piece's weight. Assuming equal point charges (only an approximation), calculate the magnitude of the charge if electrostatic force is great enough to support the weight of a 14.0 mg piece of tape held 0.80 cm above another. (The magnitude of this charge is consistent with what is typical of static electricity.) At what distance is the electrostatic force between two electrons equal to the weight of one? m (a) Two point charges totaling 7.50 muC exert a repulsive force of 0.200 N on one another when separated by 0.628 m. What is the charge on each? smallest charge muC largest charge muC (b) What is the charge on each if the force is attractive? smallest charge muC largest charge muCExplanation / Answer
q-magnitude of charge. Coulomb's force(repulsion) on the top piece(F)
F= k*q*q/r2 ; r-distance between them=0.008 m ; k=9 x 109
TO balance the weight;
F=mg= 14 x 10-3*9.8
k*q*q/r2 =4 x 10-3*9.8
q=1.67 x 10-8 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.