The crystalline lens of the human eye is double convex and has a typical range o
ID: 1497073 • Letter: T
Question
The crystalline lens of the human eye is double convex and has a typical range of optical power from 108 diopters to 143 diopters .
I ONLY NEED HELP WITH PART C
Part A - What is the raange of focal lengths the eye can achieve? (in mm); the answer is 7.00 mm for f min, and 9.25 mm for f max
Part B - At minimum power, where does it focus the image of a very distant object? (in mm)
The answer is 9.25 mm
Part C - At maximum power, where does it focus the image of an object at the near point of 25 cm? (in mm)
??????
Explanation / Answer
focal length f = 7 mm
object distance p = 250 m
image distance q = ?
1/p + 1/q = 1/f
1/250 + 1/q = 1/7
image distace = 7.2 mm <<---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.