A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 1497207 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +207 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 15.9 s the angular velocity increases to +310 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +207 rad/s during the entire 15.9-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +310 rad/s during the entire 15.9-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 15.9-s interval
Explanation / Answer
(a) Angular displacement, = t = 207 * 15.9 = 3291.3 rad
(b) = 310 * 15.9 = 4929 rad
(c) Angular acceleration, = (310 - 207) / 15.9 = 0.82 rad/s2
= (3102 - 2072) / (2 * 0.82) = 32470.1 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.