A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 1700743 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +230 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 9.0 s the angular velocity increases to +270 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +230 rad/s during the entire 9.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +270 rad/s during the entire 9.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 9.0-s interval.Explanation / Answer
Given i = 230 rad/s, f = 270 rad/s
time , t = 9.0s
a)1 = i * t = 230 rad/s *9.0 s = 2070 rad
b)First we find angular acceleration
= (f - i)/t = (270 - 230)rad/s / 9s
= 4.44 rad/s^2
Now = i * t +1/2t^2
= 2070 + 0.5 *4.44 *(9)^2
2 2250 rad
c)Actual angular displacement , = 2 - 1
= 2250 rad - 2070 rad = 180rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.