A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 1967496 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +210 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 12.0 s the angular velocity increases to +280 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +210 rad/s during the entire 12.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +280 rad/s during the entire 12.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 12.0-s intervalExplanation / Answer
a .
= t ;
= 280 * 12 = 3360 rad <-----ans
b.
= 210 * 12 = 2520 rad <-----ans
c .
average = 280 + 210 / 2 = 245 rad / s ;
= 245 *12 = 2940 rad <------ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.