A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular
ID: 1968453 • Letter: A
Question
A car is traveling along a road, and its engine is turning over with an angular velocity of +200 rad/s. The driver steps on the accelerator, and in a time of 9.0 s the angular velocity increases to +270 rad/s. (a) What would have been the angular displacement of the engine if its angular velocity had remained constant at the initial value of +200 rad/s during the entire 9.0-s interval? (b) What would have been the angular displacement if the angular velocity had been equal to its final value of +270 rad/s during the entire 9.0-s interval? (c) Determine the actual value of the angular displacement during the 9.0-s interval.Explanation / Answer
a) = 200 rad/s
=> = t = 200*9 = 1800 radians
b) =270 rad/s
=> = t = 270*9 = 2430 radians
c) (final) = (initial) + t
=> = 70/9 = 7.77 rad/s^2
=> = (270^2 - 200^2)/2*7.77 = 2115 radians
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.