Two slits separated by a distance of d = 0.130 mm are located at a distance of D
ID: 1497574 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.130 mm are located at a distance of D = 1.65 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of lambda = 626 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima. What is the path length difference between the waves at the first maximum (m=l) on the screen? At what angle from the beam axis will the first (m = l) maximum appear? (You can safely use the small angle approximation.)Explanation / Answer
Hi,
To solve this problem we use the following equations:
dsin() = m (1); where is the wavelength of the incident light, d is the distance between the slits, m is the order number and is the angle between from the beam axis to a certain position.
If the distance from the slits to the screen is big compared to the distance between the slits, then we can use the next equation:
= dsin() (2); where is known as the path lenght difference
The small angle approximation implies that:
sin() = ; as long as is in radians.
1. The path length difference between the waves at the first maximum is equal to:
= dsin() = m ::::::: m = 1 ; = 626 nm :::::::::: = 626 nm
2. The angle we are looking for is equal to:
dsin() = m :::::::: m = 1; = 626 nm ; d = 0.130 mm; sin() =
= (1)(626*10-9 m)/(0.130*10-3 m) = 4.84*10-3 rad = 0.277°
I hope it helps.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.