Two slits separated by a distance of d = 0.155 mm are located at a distance of D
ID: 1649235 • Letter: T
Question
Two slits separated by a distance of d = 0.155 mm are located at a distance of D = 2.14 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of lambda = 608 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m = 0) and then alternating minima and maxima. What is the path length difference between the waves at the first maximum (m = 1) on the screen? At what angle from the beam axis will the first (m = 1) maximum appear? (You can safely use the small angle approximation.)Explanation / Answer
d = 0.155 mm ; D = 2.14 m ; lambda = 608 nm
a)for m = 1,
the path difference would be = 1 x lambda
pd = 608 nm
b)We know that
d sin(theta) = m lambda
theta = sin -1 [m lambda/d]
theta = sin -1 [1 x 608 x 10^-9/0.155 x 10^-3] = 0.225 deg
Hence, theta = 0.225 deg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.