A 2 kg object accelerates as a net force acts on it. Dung the 5 seconds this for
ID: 1497660 • Letter: A
Question
A 2 kg object accelerates as a net force acts on it. Dung the 5 seconds this force acts, the object changes velocity from 3 m/s east to 7 m/s west.
A student states:
“The initial kinetic energy of the object was 9 Joules, and the final kinetic energy was 49 Joules. Thus the change in kinetic energy is during these 5 seconds was 40 Joules, and thus the work done on this object by the net force was also 40 Joules.”
What, if anything, is wrong with this statement? If something is wrong, identify it and explain how to correct it. If this statement is correct, explain why?
Explanation / Answer
The initial kinetic energy is
KE = 1/2 mv^2 = 1/2 * 2 ( 3)^2 = 9 J
final kinetic energy
KE_f = 1/2 m v^2 = 1/2 ( 2) ( 7)^2 = - 49 J ( 0pposite direction)
the change in kinetic energy is
KE_f- KE_I = -49 J - 9 J = -58 J
W = -58 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.