The intensity of a polarized electromagnetic wave is 14 W/m2 . part a) What will
ID: 1497823 • Letter: T
Question
The intensity of a polarized electromagnetic wave is 14 W/m2 .
part a) What will be the intensity after passing through a polarizing filter whose axis makes the angle = 0with the plane of polarization?
part b) What will be the intensity after passing through a polarizing filter whose axis makes the angle = 30with the plane of polarization?
part c)What will be the intensity after passing through a polarizing filter whose axis makes the angle = 45with the plane of polarization?
part d) What will be the intensity after passing through a polarizing filter whose axis makes the angle = 60with the plane of polarization?
part e) What will be the intensity after passing through a polarizing filter whose axis makes the angle = 90with the plane of polarization?
Explanation / Answer
I= I0 x Cos2()
1) I = 14 W/m2
2) I = 10.5 W/m2
3) I = 7 W/m2
4) I=3.5 W/m2
5) I= 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.