The intensity of a polarized electromagnetic wave is 15 W/m 2 . What will be the
ID: 2018751 • Letter: T
Question
The intensity of a polarized electromagnetic wave is 15 W/m2 . What will be the intensity after passing through a polarizing filter whose axis makes the following angle with the plane of polarization?
Part A -
= 0 degrees
Express your answer using two significant figures.
I = _________W/m2
Part B
= 30 degrees
Express your answer using two significant figures.
I = _________W/m2
Part C
=45 degrees
Express your answer using two significant figures.
I = _________W/m2
Part D
= 60 degrees
Express your answer using two significant figures.
I = _________W/m2
Part E
= 90 degrees
Express your answer using two significant figures.
I = ________ W/m2
Explanation / Answer
Intensity of the wave after passing through the filter is I1 = Io cos2 For the angle = 30o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(30)]^2 = 11.25 W/m^2For the angle = 45o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos45o]^2 = 7.5W/m^2
For the angle = 60o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(60)]^2 = 3.75 W/m^2 For the angle = 90o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(90)]^2 =0 Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(30)]^2 = 11.25 W/m^2
For the angle = 45o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos45o]^2 = 7.5W/m^2
For the angle = 60o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(60)]^2 = 3.75 W/m^2 For the angle = 90o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(90)]^2 =0 Intensity I1 = 15 W/m2*[cos45o]^2 = 7.5W/m^2
For the angle = 60o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(60)]^2 = 3.75 W/m^2 For the angle = 90o Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(90)]^2 =0 Intensity I1 = 15 W/m2*[cos(90)]^2 =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.