You are designing a lecture demonstration on diffraction gratings. You plan to u
ID: 1497950 • Letter: Y
Question
You are designing a lecture demonstration on diffraction gratings. You plan to use light from a laser pointer ( = 473 nm) and shine the light from the grating on the far wall of the lecture room (W = 6.1 m). You want the separation between the central diffraction spot and one of the spots closest to it on the wall to be 1.9 m apart (see figure below). The grating store offers gratings with a specified number of slits per millimeter. How many slits per millimeter do you want for your demonstration? slits/mm
Explanation / Answer
= 473 nm, W =6.1 m , Y = 1.9 m
N = 1/d
Y = W/d = WN
1.9 =473*10^-9*6.1*N
N = 6.585*10^8 slits/mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.