A string is wrapped around a disk of mass m = 2.5 kg and radius R = 0.11 m. Star
ID: 1498422 • Letter: A
Question
A string is wrapped around a disk of mass m = 2.5 kg and radius R = 0.11 m. Starting from rest, you pull the string with a constant force F = 7 N along a nearly frictionless surface. At the instant when the center of the disk has moved a distance x = 0.11 m, your hand has moved a distance of d = 0.30 m. (a) At this instant, what is the speed of the center of mass of the disk? vcm = ?m/s (b) At this instant, how much rotational kinetic energy does the disk have relative to its center of mass? Krot = ?J
Explanation / Answer
a) KE = W which is:
For the first one, you just set the Kinetic Energy equal to the work done on the disk.
(1/2)mv^2 = Fd (in this case, d is x which is .10m)
so, v^2 = (2Fx)/m =
So v = m/s
b) rotational KE = F(d-x) J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.