An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an unc
ID: 1498611 • Letter: A
Question
An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an uncharged capacitor. The resistance in the circuit is R = 485.0 the capacitor has capacitance of C = 81.0 F and the battery maintains the emf of = 10.0 V. The switch is closed at time t = 0.0 s and the capacitor begins to charge.
1.What is the time constant for this circuit?
2.What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t = 1.57×10-2 s?
3. What is the current through the circuit after the switch has been closed for t = 1.57×10-2 s?
4. What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t = 1.57×10-2 s?
Explanation / Answer
At the moment the switch is closed, the capacitor is modeled as a short circuit.
I(0) = 10 / 485 = 20.61 mA
1.solution
time constant T = RC = 485*81x10-6= 3.93 x 10-2 s
2.solution
Vc = 10 [1 - e(-t/RC)]
Qc = C *Vc
Vc at 1.57*10-2 is Vc = 10 [1 - e(-t/RC)]
Vc = 10 [1 - e(-1.57*10^-2 / 485*81*10^-6)] = 3.294 V
Qc = C*Vc
Qc = 81x10-6 *3.294 = 2.668*10-4 C
3.
I(1.57×10-2) = 20.61*e(-t/RC) = 13.82 mA
4.
Vc(1.57×10-2) = 3.294V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.