An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an unc
ID: 1433284 • Letter: A
Question
An RC circuit, hooked up to a battery as shown in the figure, starts with an uncharged capacitor. The resistance in the circuit is R = 768.0 the capacitor has capacitance of C = 63.0 F and the battery maintains the emf of = 41.0 V. The switch is closed at time t = 0.0 s and the capacitor begins to charge.
B) What is the charge on the capacitor after the switch has been closed for t = 2.18×10-2 s?
C) What is the current through the circuit after the switch has been closed for t = 2.18×10-2 s?
D) What is the voltage across the capacitor after the switch has been closed for t = 2.18×10-2 s?
Explanation / Answer
R = 768 , C =63 F, = 41.0 V
(A) Time constant T =RC =768*63*10^-6
T = 0.0484 s
(B) t =2.18*10^-2 s.
Qo = VoC = 41*63 = 2583 C
for charging RC circuit
Q =Qo(1-e^-t/RC)
Q =(0.002583)(1-e^(-0.0218/0.0484))
Q = 9.37*10^-4 C
(C) Q =Qo(1-e^-t/RC)
i =dQ/dt
i =(Qo/RC)(e^(-t/RC))
i =(0.002583/0.0484)(e^(-0.0218/0.0484))
i =0.034 A
(D) V =Vo((1-e^-t/RC)
V = 41(1-e^(-0.0218/0.0484))
V =14.87 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.