A 2,000 kg car traveling at 30.0 mi/h skids to a stop in 60.0 meters. The force
ID: 1499131 • Letter: A
Question
A 2,000 kg car traveling at 30.0 mi/h skids to a stop in 60.0 meters. The force of friction during the skid is (1.0 mi/h = 0.447 m/s) A. 4,500 N. B. 4,200 N. C. 3,750 N. D. 3,000 N. E. 2,400 N. 21. The explosion in a cannon exerts an average force of 30,000 N for 2.00 meters. The velocity of a 2.00 kg projectile shot from the cannon is A. 198 m/s. B. 245 m/s. C. 302 m/s. D. 354 m/s. E. 412 m/s. 22. A 20.0 kg box slides up a 12.0 m long incline at an angle of 30.0 degrees with the horizontal. A force of 150 N is applied to the box to pull it up the incline. The applied force makes an angle of 0.00 degrees to the incline. If the incline has a coefficient of kinetic friction of 0.100, then the increase in the kinetic energy of the box is A. 330 J. B. 390 J. C. 420 J. D 481 J. E 597 J.Explanation / Answer
here,
18)
speed of plane , v = 750 km/h
v = 208.33 m/s
let the radius of the arc be r
m * g = m * v^2/r
9.8 = 208.33^2 /r
r = 4429 m = c) 4.4 km
20)
initial speed , u = 30 mi/h
u = 13.41 m/s
s = 60 m
let the acccelration be a
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * s
0 - 13.41^2 = 2 * a * 60
a = 1.5 m/s^2
force applied , F = m * a
F = 2000 * 1.5 = D) 3000 N
22)
mass , m = 20 kg
l = 12 m
theta = 30 degree
F = 150 N
uk = 0.1
the accelration of box , a = net force /mass
a = ( F - m*g*sin(theta) - uk * m * g * cos(theta)) /m
a = ( 150 - 20 * 9.8 * sin(30) - 0.1 * 20 * 9.8 * cos(30)) / 20
a = 1.75 m/s^2
final velocity , v = sqrt(2 * a * l) = 6.48 m/s
the kinetic energy gained , KE = 0.5 * m * v^2
KE = 0.5 * 20 * 6.48^2
C) KE = 420 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.