Two objects, of masses m 1 = 455.0 g and m 2 = 459.0 g, are connected by a strin
ID: 1500093 • Letter: T
Question
Two objects, of masses m1 = 455.0 g and m2 = 459.0 g, are connected by a string of negligible mass that passes over a pulley with frictionless bearings. The pulley is a uniform 52.5-g disk with a radius of 3.96 cm. The string does not slip on the pulley.
(a) Find the accelerations of the objects.
m/s2
(b) What is the tension in the string between the 455.0-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.)
N
What is the tension in the string between the 459.0-g block and the pulley? (Round your answer to four decimal places.)
N
By how much do these tensions differ? (Round your answer to four decimal places.)
N
(c) What would your answers be if you neglected the mass of the pulley?
Explanation / Answer
I worked out the general solution to this problem and wrote it down. Here are the results:
The moment of inertia of the pulley is I = k*m*R² where k = ½. The value of k is all we need for this problem.......
a) a = g[(2m2 + k)/(k+m1+m2) - 1]
b) T1 = g*m1*m2*(2+k/m2)/(k+m1+m2)
.....T2 = g*m1*m2*(2+k/m1)/(k+m1+m2)
c) For pulley mass = 0,
.....a = g*[1 - 2/(1+m2/m1)] and T = 2g/(1/m1+1/m2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.