Two objects, each with a mass of m=1kg are separated from each other by a distan
ID: 2256958 • Letter: T
Question
Two objects, each with a mass of m=1kg are separated from each other by a distance of d1=1 m. They are rotating arounf a pivot half way between them at a speed of v=1 m/s. They are attracted to each other by a mutual force which pulls them together to a distance between them of dF= 0.5 m. There are no external torques. What is their kinetic energy after they come together?
A) 1/4 J
B) 1/2 J
C) 1 J
D) 2 J
E) 4 J
Please actually tell how you did the problem instead of just telling the correct answer choice.
Explanation / Answer
answer is (C) - 1 J
take the system consisting of both the particles ,
now they both are revolving so each particle has kinetic energy of 1/2 J so total energy of the system is 1 J
now both are experiencing the mutual force so work done by the force is zero and there is no external torques so i think that energy must remain conserve and when they come together aso energy shouls be 1/2 + 1/2 = 1 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.