A student is using a resonance tube and determines that three resonances occur a
ID: 1500445 • Letter: A
Question
A student is using a resonance tube and determines that three resonances occur at distances of L1 = 0.396 m, L2 = 0.658 m, and L3 = 0.925 m below the open end of the tube. The frequency of the tuning fork used is 6.40 102 Hz. (Enter your answers to at least three significant figures.) HINT
(a) Find the wavelength (in m) using distances L2 and L1.
2-1 = ______m
(b) Find the wavelength (in m) using distances L3 and L2.
3-2 = _________m
(c) Find the average wavelength (in m).
avg = __________m
(d) Find the average speed of sound (in m/s).
vavg = _____________m/s
Explanation / Answer
In resonance tube experiment, the diffrence in successive measurement of length is equal to the half of wavelength.
a) L2-L1=/2
0.658 m - 0.396 m = /2
hence 2-1=0.524 m
b) L3-L2 = /2
0.925 - 0.658 = /2
hence 3-2= 0.534m
c) average wavelength = 2-1 + 3-2 / 2 = 0.529 m
d) average speed of sound = v= f * = 6.40 * 102 Hz * 0.529 m = 338.560 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.