A mass of 2 kg traveling at 3 m/s undergoes a one-dimensional elastic collision
ID: 1500640 • Letter: A
Question
A mass of 2 kg traveling at 3 m/s undergoes a one-dimensional elastic collision with a group of four 1-kg masses that are at rest in contact with each other and lined up in the same direction as the velocity of the 2-kg mass. As a result of the collision
A) the 2-kg mass comes to a stop and two of the 1-kg masses take off at 3 m/s.
B) the 2-kg mass comes to a stop and one of the 1-kg masses takes off at 6 m/s.
C ) the 2-kg mass and the five other masses travel at 1 m/s.
D) the 2-kg mass comes to a stop and all four of the 1-kg masses take off at 2 m/s.
E) the 2-kg mass comes to a stop and three of the 1-kg masses take off at 2 m/s.
Explanation / Answer
KE before collision Ki = 0.5*2*3^2 = 9 J
A))
KE after collision
Kf = 0.5*2*1*3^2 = 9 J
B)
KE after collision
Kf = 0.5*1*1*6^2 = 18 J
C)
KE after collision
Kf = 0.5*6*1^2 = 3 J
(D)
KE after collision
Kf = 0.5*4*2^2 = 8 J
E)
Kf = 0.5*3*1*2^2 = 6 J
In an eleastic collision KE before collision = KE after collision
correct answer option (A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.