Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A single-turn current loop, carrying a current of 4.21 A, is in the shape of a r

ID: 1500658 • Letter: A

Question

A single-turn current loop, carrying a current of 4.21 A, is in the shape of a right triangle with sides 37.7, 128, and 133 cm. The loop is in a uniform magnetic field of magnitude 81.7 mT whose direction is parallel to the current in the 133 cm side of the loop. What is the magnitude of the magnetic force on (a) the 133 cm side, (b) the 37.7 cm side, and (c) the 128 cm side?. (d) What is the magnitude of the net force on the loop?

please show all the work step by step I know the answers I just need help getting there the answers are: PLEASE BE CLEAR WITH WORK

a) 0 n

b)0.125 n

c) 0.125 n

d) o n

Explanation / Answer

a)

    |

37.7    |--------------------128cm

Then hypotoneous becomes 133cm

Now the loop is in a uniform magnetic field of magnitude 81.7 mT whose direction is parallel to the current in the 133 cm side of the loop. What is the magnitude of the magnetic force on (a) the 133 cm side is given by

F =BILsintheta here theta =0

F =0N

b)

Now the magnitude of magnetic force for 37.7cm is given by

F =BILsintheta =(81.7*10-3)(4.21)(37.7*10-2)*(128/133) =0.125N     Here sintheta =128/133

c)

Similalry for the magnitude magnetic force for 128cm is given by

F =0.125N
d)

We know that the force on a loop in a uniform magentic field is (F) =0   angle theta =0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote