Proton Wavelength What is the wavelength (in 10-15 m) of a proton traveling at 1
ID: 1500866 • Letter: P
Question
Proton Wavelength
What is the wavelength (in 10-15 m) of a proton traveling at 15.6% of the speed of light?
(Mp = 938.27 MeV/c2 = 1.6726 · 10-27 kg , c = 3 · 108 m/s) 6.8
Hint: Look again at the de Broglie wavelength formula, ?= h/p Remember that the momentum is p = mv Please report your results in 10-15 m.
What is the wavelength (in 10-15 m) of a proton traveling at 15.6% of the speed of light? (Mp 938.27 MeV/c2 -1.6726 1027 kg, c 3 108 m/s) 6.8 Hint: Look again at the de Broglie wavelength formula = h/p Remember that the momentum is p=mv Please report your results in 1015 mExplanation / Answer
Wavelenth = h/mv = 6.6*10^-34/ 1.67*10^-27*0.156*3*10^8
Wavelength = 8.44 ( in terms of 10^-15 m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.