Show your work in steps and pul your final answer in a Box = A Calculate the net
ID: 1501328 • Letter: S
Question
Show your work in steps and pul your final answer in a Box = A Calculate the net electrostatic force on q: due to q_1 and q_3? Use K = 9.0 x 10^9 N m^2/C^2 A parallel-plate capacitor filled with a material whose dielectric constant K = 2 is having area 40 cm^2 and plate spacing 1 mm Find the capacitance of the parallel-plates. A long straight wire carries a current of 3 A. A particle of charge + 6.5 mu C is moving at a speed of 280 m/s parallel to the wire at a distance of 0.05 m. Find the magnitude & direction of the magnetic force on the particle. A 3.6 mH Inductor is connected in series to a generator with rms voltage of 25 V. Find the rms current in the circuit when the generator frequency is 50 Hz? The green light emitted by a laser pointer has a frequency f = 5.45 x 10^14 Hz. What is the wavelength of the green light?Explanation / Answer
F = k*q1*q2/r12^2 - k*q3*q2/r23^2
F = (9*10^9*6*10^-6*8*10^-6)/0.4^2 - (9*10^9*14*10^-6*8*10^-6)/0.7^2
F = 0.643 N
++++++++++
2)
capacitance C = k*epsilon0*A/d
C = (2*8.84*10^-12*40*10^-4)/(10^-3)
C = 7.072*10^-11 F
+++++++++++
(3)
B = uo*I/(2*pi*r)
magnetic force F = B*q*v
F = (uo*I*q*v)/(2*pi*r)
F = (4*pi*10^-7*6.5*10^-6*280)/(2*pi*0.05)
F = 7.28*10^-9 N
direction towards the wire
+++++++++++
4)
Irms = Erms/(wL)
Irms = 25/(2*pi*50*3.6*10^-3)
Irms = 22.1 A
+++++++++
5)
wavelength lambda = c/f = 3*10^8/(5.45*10^14) = 5.5*10^-7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.