A volleyball player serves the ball. The 0.27-kg ball was moving straight up and
ID: 1502002 • Letter: A
Question
A volleyball player serves the ball. The 0.27-kg ball was moving straight up and is at the high point of its trajectory when she hits it in a purely horizontal direction. The magnitude of the force exerted on the ball while her hand is in contact with it is given by F(t)chb=atbt2, where a = 4.0 × 105 N/s and b = 1.0 × 108 N/s2. Her hand is in contact with the ball for 4.0 ms . What is the magnitude of the impulse delivered to the ball? What is the magnitude of the average force exerted by her hand on the ball?
Explanation / Answer
Impulse = Forcex time
F(t) =at- bt2
Force(t= 4ms) = 4x105(4x10-3) - (1x108)(4x10-3)2 = 0 N
So, impulse = 0 Ns
And average force = 0 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.