The EF 158 class decides to conduct an experiment in which they build a boat out
ID: 1502116 • Letter: T
Question
The EF 158 class decides to conduct an experiment in which they build a boat out of aluminum foil and see how many students can fit into the boat along side their 3.79 slug professor before it sinks into the Tennessee River. They use 63 rolls of aluminum foil (3.5 Ib/roll) to build a box shaped boat with dimensions of 4.5 Times 8.5 Times 3.8 ft. If the prof plus 40 students cause the boat to just start to sink, what is the average mass of an EF 158 student? (include units with answer) A 0.21 inch diameter hole is punched in the bottom of a 2.3 inch diameter can. The can is open at the top and contains 13 oz of liquid. What is the initial velocity of the liquid coming out of the hole? (include units with answer)Explanation / Answer
Part C)
This is a case of thrust, where the weight of aluminum cans plus the weight of the student is equal to the thrust of water output
We calculate the thrust
B = g V
V = 4.5 8.5 3.8
V = 145.35 ft3
B = 62.4332 145.35
B = 290467.44 lb
We calculate weight
Wt = m (boat)g + 41 mman g
W (boat) =63 roll 3.5 lb/ roll = 220.5 lb
Wt = B
220.5 + 41 Wman = 290467.44
Wman = (290467.44 – 220.5)/41
Wman = 7079 lb
m = W/g
m = 7079/32
m = 221 slug
Part D)
Q = A v
A = (D/2)2
A = 3.819 10-4 inch2
Q = 13 oz
v = Q/A
v = 13/ 3.819 10-4
v = 3.40 104 inc/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.