10. 2/5 points | Previous AnswersSerPSET9 12.P.046. Ask Your Teacher My Notes A
ID: 1502302 • Letter: 1
Question
10.2/5 points | Previous AnswersSerPSET9 12.P.046.
Ask Your Teacher
My Notes
A 1 175-N uniform boom at = 55.0° to the vertical is supported by a cable at an angle = 35.0° to the horizontal as shown in the figure below. The boom is pivoted at the bottom, and an object of weight m = 1 750 N hangs from its top.
(a) Find the tension in the support cable.
___________kN
(b) Find the components of the reaction force exerted by the floor on the boom.
Horizontal Component. Magnitude _________Kn
Vertical Component. Magnitude__________Kn
Question Part Points Submissions UsedExplanation / Answer
a) sum moments about the pivot to resolve tension T,
Assume clockwise is positive moment.
recognize that the boom and its support cable are at 90° to each other
0 = 1175((L/2)cos55) + 1750(Lcos55) - T(¾L)
T = (1175((L/2)cos55) + 1750(Lcos55)) / (¾L)
T = 1787.646 N = 1788 N = 1.7kN
b) sum forces in the horizontal direction. Right is positive
0 = Fh - Tcos35
Fh = 1788cos35
Fh = 1465N = 1.4kN
sum forces in the vertical direction. Up is positive
0 = Fv + Tsin35 - 1175 - 1750
Fv = 1175 + 1750 - 1465sin35
Fv = 2085 N = 2.08kN
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.