Two loudspeakers in a plane are 2.0 m and in phase with each other. Both emit 70
ID: 1502700 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
A) wavelength = 341/700 = 0.487 m
B) r1 = sqrt(52 +12) = 5.099 m,
r2 = sqrt(52 + 32) = 5.831 m
dr = 5.831 - 5.099 = 0.732 m
C) 0.732 / 0.487 = 1.5
so path difference is 1.5 times the wavelength so interference is destructive.
D) then the constructive interference will be there.
E) as path difference = 0
for out of phase conditions, destructive interference
for into phase conditions, constructive interference
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.