Two loudspeakers in a 20C room emit 690 Hz sound waves along the x-axis. PART A
ID: 777329 • Letter: T
Question
Two loudspeakers in a 20C room emit 690 Hz sound waves along the x-axis.
PART A
If the speakers are in phase, what is the smallest distance between the speakers for which the interference of the sound waves is perfectly destructive?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
PART B
If the speakers are out of phase, what is the smallest distance between the speakers for which the interference of the sound waves is maximum constructive?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
Explanation / Answer
Here,
speed of sound at 20 degree C
v = 343 m/s
frequency , f = 690 Hz
let the wavelength is L
L = v/f
L = 343/690 m
L = 0.497 m
a) for the destructive interference
smallest distance between the speakers = L/2
smallest distance between the speakers = 0.497/2 m
smallest distance between the speakers = 0.249 m
b)
for the sound waves is constructive
smallest distance between the speakers = L
smallest distance between the speakers = 0.497 m
smallest distance between the speakers = 0.497 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.