An elastic conducting material is stretched into a circular loop of radius r_o =
ID: 1502914 • Letter: A
Question
An elastic conducting material is stretched into a circular loop of radius r_o = 10 cm. It is placed with its plane perpendicular to a uniform magnetic field of B = 0.90 T that acts into the page. When released, the radius of the loop starts to shrink at a constant rate of 2 mm/s. a.Write an expression for the radius, r, as a function of time, t. b.Write an expression for the magnetic flux,_B, as a function of time, t. c.Write an expression for the induced emf, epsilon, in the loop as a function of t. Determine epsilon at t = 10 s. d.If the resistance per unit length of the loop is 5 Ohm/m, what is value of the induced current in the loop at t = 10 s? In what direction (clockwise or counterclockwise) does the current flow?Explanation / Answer
r0 = 0.1 m
a)
r = ro - 0.002t
b)
magnetic flux phi = B*A*coswt = B*pi*r^2*cos0
magnetic flux = B*pi*(r0-0.002t)^2
c)
induced emf = -rate of change in flux
E = dphi/dt
E = B*pi*(r0-0.002t)*2
at t = 10s
E = 0.9*pi*(0.1-(0.002*10))*2 = 0.4523 V
(d)
Resistacne R = 5*2*pi*r
at t = 10 s
R = 5*2*pi*(0.1-(0.002*10))
R = 2.513 ohms
current I = E/R = 0.4523/2.513 = 0.18 A
current direction is clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.