An elastic conducting material is stretched into a circular loop of radius r0 =
ID: 1504666 • Letter: A
Question
An elastic conducting material is stretched into a circular loop of radius r0 = 10 cm. It is placed with its plane perpendicular to a uniform magnetic eld of B = 0.90 T that acts into the page. When released, the radius of the loop starts to shrink at a constant rate of 2 mm/s
a. Write an expression for the radius, r, as a function of time, t.
b. Write an expression for the magnetic ux, B, as a function of time, t.
c. Write an expression for the induced emf, , in the loop as a function of t. Determine at t = 10 s.
d. If the resistance per unit length of the loop is 5 /m, what is value of the induced current in the loop
at t = 10 s? In what direction (clockwise or counterclockwise) does the current ow?
Explanation / Answer
r0 = 10 cm = 0.10 m
B = 0.90 T
dr/dt = 2 mm/s
dr/dt = 2 *10^-3 m/s
a) for the radius as a function of time
r = r0 + dr/dt * t
r = 0.10 + 2 *10^-3 * t
b)
magnetic flux = pi * r^2 * magnetic field
magnetic flux = pi * (0.10 + 2 *10^-3 * t )^2 * 0.90
c)
induced emf = d(magnetic flux)/dt
induced emf = d/dt(pi * (0.10 + 2 *10^-3 * t )^2 * 0.90)
induced emf = pi * (2 *10^-3) * (0.10 + 2 *10^-3 * t ) * 2* 0.90
induced emf = pi * (2 *10^-3) * (0.10 + 2 *10^-3 * 10 ) * 2* 0.90
induced emf = 1.357 *10^-3 V
d) at t = 10 s
induced current = induced emf/(resistance )
induced current = 1.357 *10^-3/(2 pi * (0.10 + 2 *10^-3 * 10 ) * 5 )
induced current = 3.6 *10^-4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.