A sliding rod and rails make a conducting path with resistance R = 1 k ohm. The
ID: 1502981 • Letter: A
Question
A sliding rod and rails make a conducting path with resistance R = 1 k ohm. The distance between rails (length of the rod) is l = 10 cm, and there is a magnetic field B = 2 T which points into the page; the rod is moving with speed v = 10 m/s to the right. find E_ind find I_ind find the electric power P released in the circuit find F^rightarrow_M acting on the rod (direction) find F^rightarrow_M on the rod (magnitude) find the mechanical power which is required to overcome F_M and compare to P what would be the direction of the induced current and the magnetic force if the rod would slide left?Explanation / Answer
R = 1000 ohm
l = 0.1 m
B = 2 T
v = 10m/s
a) E ind = d(phi)/dt = Bd(A)/dt= Blv = 2*0.1*10 = 2 V
b) I ind = V/R = 2*10^-3 A
c) P = VI = 4*10^-3 W
d) Opposite to direction of velocity ( lens law)
e) Fm = BIL = 2*2*10^-3*0.1 = 4*10^-4 N
f) Power = Fm(V) = 4*10^-3 W
g) Direction of induced current = clockwise
Force = same, but opposifte direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.