A sled rider at a speed of 4.0 m/s along an horizontal stretch. The snow exercis
ID: 3897909 • Letter: A
Question
A sled rider at a speed of 4.0 m/s along an horizontal stretch. The snow exercises a kinetic friction on the sled.
So the sled slows down and eventually stops. What is the displacement X of the sled?
Explanation / Answer
friction force = mg*u = m*9.8*0.05
thus de-acceleration = 9.8*0.05
v ^2 = u^2 -2ad
=> 0 = 4^2 - 2*9.8*0.05*d
=> d = 16.326530612 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.