Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A slab of copper of thickness b = 8.955×10-1 mm is thrust into a parallel-plate

ID: 585704 • Letter: A

Question

A slab of copper of thickness b = 8.955×10-1 mm is thrust into a parallel-plate capacitor of C = 1.00×10-11 F of gap d = 6.0 mm, as shown in the figure; it is centered exactly halfway between the plates. What is the capacitance after the slab is introduced?

B)If a charge q = 2.00×10-6 C is maintained on the plates, what is the ratio of the stored energy before to that after the slab is inserted?

C)How much work is done on the slab as it is inserted?

D)Is the slab pulled in or must it be pushed in

Copper

Explanation / Answer

a) C = {(*A)/0.006} = 1.00*10¹¹ F ---------------- (1)
The new combined capacitance, C1 = [(1/2)*{(*A)/(0.5*(0.006-0.0008955))}] or
C1 = [ (*A)/(0.0051045)] ------------------------- (2)
(2)/(1) gives
C1 = (0.006/0.0051045)*C or
C1 = 1.175*C = 1.175*10¹¹ F

b) Stored energy before, E1 = [Q²/(2*C)] = (4*10¹²)/(2*10¹¹ ) = 0.2 J
Stored energy after, E2 = [Q²/(2*C1)] = (4*10¹²)/(2.35*10¹¹ ) = 0.17 J
c) Worked done is negative = -0.03 J (the system lost energy)

d)  it must be pushed in and work is done on it.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote