3. Every few years, winds in Boulder, Colorado, attain sustained speeds of 45.0
ID: 1503996 • Letter: 3
Question
3. Every few years, winds in Boulder, Colorado, attain sustained speeds of 45.0 m/s (about 100 miles per hour) when the jet stream descends during early spring. Approximately what is the force due to the Bernoulli effect on a roof having an area of 215 m2? Typical air density in Boulder is 1.14 kg/m3, and the corresponding atmospheric pressure is 8.89 104 N/m2. (Bernoulli's principle as stated in the text assumes laminar flow. Using the principle here produces only an approximate result, because there is significant turbulence.)
_____________N
Explanation / Answer
By Bernoullis theorem :-
=>P1 + h1dg + 1/2dv1^1 = P2 + h2dg + 1/2dv2^2
=> P1- P2 = 1/2dv^2 {as h1 = h2}
=>P = 1/2 x 1.14 x (45)^2
=>P = 1154.25 Pa
By P = F/A
=>F = PA = 1154.25 x 215 = 248163.75 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.