A 4000 kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is bro
ID: 1504655 • Letter: A
Question
A 4000 kg freight car rolls along rails with negligible friction. The car is brought to rest by a combination of two coiled springs as illustrated in the figure below. Both springs are described by Hooke's law with k_1 = 1500 N/m and k_2 = 3300 N/m. After the first spring compresses a distance of 25.0 cm, the second spring acts with the first to increase the force as additional compression occurs as shown in the graph. The car comes to rest 40.0 cm after first contacting the two-spring system. Find the car's initial speed.Explanation / Answer
change in KE = work done = - change in spring PE
1/2m(vf^2-vi^2) = 1/2kx^2
1/2m(vf^2-vi^2) = -[1/2k1x1^2 + 1/2k2x2^2]
1/2m(vf^2-vi^2) = -[1/2k1x1^2 + 1/2k2x2^2]
1/2m(vf^2-vi^2) = -[1/2k1(x2+x1)^2 + 1/2k2(x2-x1)^2]
½*4000*(0^2-vi^2) = - [½*1500*(0.40)^2 + ½*3300*(0.15)^2]
Simplifying vi= 0.28m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.