A 400.0-m-wide river flows from west to east at 30.0 m/min. Your boat moves at 1
ID: 2289159 • Letter: A
Question
A 400.0-m-wide river flows from west to east at 30.0 m/min. Your boat moves at 100m/min relative to the water no matter which direction you point it. To cross this river, you start from a dock at point A on the south bank. There is a boat landing directly opposite at point B on the north bank, and also one at point C , 75.0 m downstream from B
I need answers with same numbers that I have ...
What distance will you have traveled?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part F
What distance do you travel?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
What is the speed of your boat as measured by an observer standing on the river bank?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
distance = ??Explanation / Answer
let east be +x
time taken to cross the river, t = y/Vb
= 400/100
= 4 min
distance travelled by boat in east direction, x = Vr*t
= 30*4
= 120 m
so, distance = sqrt(400^2+120^2)
= 417.62 m <<<<<-----Answer
v = sqrt(Vr^2 + Vb^2)
= sqrt(30^2+100^2)
= 104.4 m/min <<<<<-----Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.