Two thin lenses with a focal length of magnitude 15.5 cm , the first diverging a
ID: 1504954 • Letter: T
Question
Two thin lenses with a focal length of magnitude 15.5 cm , the first diverging and the second converging, are located 11.6 cm apart. An object 3.30 mm tall is placed 25.8 cm to the left of the first (diverging) lens.
Part A
How far from this first lens is the final image formed?
Express your answer in centimeters to three significant figures.
part B
Is the final image real or virtual?
Part C
What is the height of the final image?
Express your answer in millimeters to three significant figures.
Part D
Is it upright or inverted?
please explain the answers
thanks
Explanation / Answer
f is the focal length of the combination.
1/f = 1/f1 + 1/f2. - d/(f1.f2)
f1 = - 15.5 cm
f2 = +15.5 cm
1/f = + 11.6/240.25
f = 20.7 cm
---------------------
1. v = uf/(u-f) = 25.8*20.7/5.1 = 104.72 cm
2. v is positive and is on the other side of the lens combination.
Image is Real
3 and 4. m = -v/u = - 104.72/25.8 = -4.06
Minus indicates that the image is inverted.
The height of the image is 4.06* 3.3 = 13.4 mm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.