A car starts from rest on a curve with a radius of 120 m and tangential accelera
ID: 1505083 • Letter: A
Question
A car starts from rest on a curve with a radius of 120 m and tangential acceleration of 1.0 m/s^2 .
Through what angle will the car have traveled when the magnitude of its total acceleration is 2.8 m/s^2 ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units (Enter your answer using dimensions of plane angle.)
--------------------------------------
Through what angle will the car have traveled when the magnitude of its total acceleration is 2.8 m/s2 ? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units 2 = Value Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
tangential acc at= 1 m/s^2
a^2 = ( at^2 +ar^2 )
ar = sqrt( a^2 - at^2 )
ar = sqrt(2.80^2 - 1^2 ) = sqrt ( 7.84-1) = sqrt( 6.84) = 2.62 m/s^2
tan = ar/at = 2.62/1 = 2.62
=69.11 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.