A heat engine carries 4.30 mol of an ideal monatomic gas around the cycle shown
ID: 1505124 • Letter: A
Question
A heat engine carries 4.30 mol of an ideal monatomic gas around the cycle shown in the figure. Process 1-2 takes place at constant volume and takes the gas from 300 K to 600 K, process 2-3 is adiabatic and takes the gas from 600 K to 455 K, and process 3-1 takes place at a constant pressure and returns the gas to 300 K.
Compute the heat Q for the whole cycle.
Compute the change in internal energy DeltaE for the cycle as a whole.
Calculate the work done by the gas for the cycle.
If the initial pressure at point 1 is 2.0 atm, find the pressure at point 2 in atm.
If the initial pressure at point 1 is 2.0 atm, find the volume at point 3 (in m3).
Explanation / Answer
(a)1 to 2 Constant volume and temperature 300K to 600 K
According to PV/T = K P is proportional to T
So pressure is incresed in this process
(b) 2 to 3 Adiabatic and temperature changes from 600 K to 455K
(c) 3 to 1 constant pressure and tempersture is from 455 K to 300 K
1st law of thermodynamics
u = Q +W
U = Increase in internal energy
Q = Thermal energy supplied to the system
W – work done on the system W = PV ( Pressure x change of volume)
For process 1 to 2
W = 0 no change of volume
PV/T = constant Pressure proportional to the T
Temperature is doubled and therefore pressure is also doubled
Pressure at point 2 = 2atm
U = Q
For an ideal monoatomic gas Internal energy = Average kinetic energy = 3/2nRT ( No potential energy as there is no intermolecular force)
U = 3/2 x 4.3 x 8.3 x(600-300) = 16 060.5 J
Thermal energy supplied to the system = 16 060.5 J
For process 2 to 3
Thermal energy supplied = 0 as it is an adiabatic process
For process 3 to 1
The temperature reduced ,so internal energy reduced
U = 3/2 x 4.3 x 8.3 ( 300-455) = - 8297.925 J
PV/T = K Pressure constant so Volume is proportional to the temperature T
Initial pressure is 2.0 atm PV = nRT at point 1 1 atm = 1x 105 Pa
V = nRT/P = 4.3 x 8.3x 300/ 2 x 105 = 0.053535m3
Volume at point 3
0.053535/300 = V/455
V = 0.081194 m3
Work done on the gas during the the process 3 to 1
W = PV = 2 x 105 x (0.081194 – 0.053535) = 5531.95 J
u = Q +W
Q = -8297.925 – 5531.95 = - 13829.875 J
Net themal energy transfer for the whole cycle = -13829.875 + 16 060.5 J
= 2230.625 J
= 2231 J into the gas
Since , gas is returned to initial stage the total internal energy change is = 0
Apply first law of thermodynamics to the who cycle
U =W +Q U = 0
W = -Q = - 2231 J net work done (by the gas ) = 2231 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.