An AC generator with an output rms voltage of 6 V at a frequency of 60 Hz is con
ID: 1505389 • Letter: A
Question
An AC generator with an output rms voltage of 6 V at a frequency of 60 Hz is connected across a 7 µF capacitor. Find the following. (a) capacitive reactance Incorrect: Your answer is incorrect. . Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. (b) rms current Incorrect: Your answer is incorrect. . Your response differs from the correct answer by more than 100%. A (c) maximum current in the circuit Incorrect: Your answer is incorrect. . Your response differs from the correct answer by more than 100%. A
Explanation / Answer
given
Vrms = 6 v
f = 60 hz
C = 7 micro F
a) capacitive reactance, Xc = 1/(2*pi*f*C)
= 1/(2*pi*60*7*10^-6)
= 378.9 ohms
b) Irms = Vrms/Xc
= 6/378.9
= 0.0158 A
c) Imax = sqrt(2)*Irms
= sqrt(2)*0.0158
= 0.0224 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.