Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An AC adapter for a telephone answering machine uses a transformer to reduce the

ID: 1585760 • Letter: A

Question

An AC adapter for a telephone answering machine uses a transformer to reduce the line voltage of 120 V to a voltage of 5.00 V. The RMS current delivered to the answering machine is 370 mA.

A.) If the primary (input) coil of the transformer has 600 turns, then how many turns are there on the secondary (output) coil?

B.) What is the power drawn from the electric outlet, if the transformer is assumed to be ideal?

C.) What is the power drawn by the transformer, if 11.5 percent of the input power is dissipated as heat in the coils and in the iron core of the transformer?

Explanation / Answer

by using principle of transformer

N1/N2 = V1/V2

600/N2 = 120/5

N2 = 25 turns

----------------------------------

For ideal tranformer

p = V*I = 5*0.37 = 1.85 W

-------------------------------------

output power is P = 1.85/(1-0.115) = 1.85/(1-0.115) = 2.1 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote