For an oscillating air-track glider (Figure 1) , the force constant of the sprin
ID: 1505594 • Letter: F
Question
For an oscillating air-track glider (Figure 1) , the force constant of the spring is k=200N/m and the glider mass is m=0.50kg. Now let's find the angular frequency, frequency, and period of the glider's motion.
SET UP AND SOLVE All the necessary relationships are contained in the equations for , f, and T. For ,
=km=200N/m0.50kg=200(kgm/s2)/m0.50kg=20s1
and for f and T,
f=2=3.2Hz,T=1f=0.31s
REFLECT The angular frequency is not directly proportional to the force constant, as one might naively guess. To double the value of we would have to increase k by a factor of 4.
PROBLEM:
Suppose we could "tune" this system by varying the mass. What mass would be required for a period of 2.0 s ?
Express your answer in kilograms to two significant figures.
Explanation / Answer
angular frequency w = sqrt(k/m)
w = sqrt(200/0.5) = 20 rad/s
frequency f = w/2pi = 20/(2pi) = 3.2 Hz
time period T = 1/f = 0.31 s
+++++++++
for time period T = 2 s
T = 2*pi*sqrt(m/k)
T = 2*pi*sqrt(m/200)
2 = 2*pi*sqrt(m/200)
m = 20.3 kg <<<<------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.