Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Approximate a fishing reel to be two solid disks, each of radius 6.6 cm and comb

ID: 1505703 • Letter: A

Question

Approximate a fishing reel to be two solid disks, each of radius 6.6 cm and combined mass 0.70 kg which can rotate without friction. String (of negligible mass) is wrapped around the reel (between the disks) all the way to its edge (see Fig 1a). The fishing line is strung with bait and left at rest in the water. A fish then suddenly takes the bait and starts to applies a constant force of 2.2 N on the fishing line, pulling the reel counterclockwise.

6. -14 points My Notes Ask Your Tea Approximate a fishing reel to be two solid disks, each of radius 6.6 cm and combined mass 0.70 kg which can rotate without friction. String (of negligible mass) is wrapped around the reel (between the disks) all the way to its edge (see Fig 1a). The fishing line is strung with bait and left at rest in the water. A fish then suddenly takes the bait and starts to applies a constant force of 2.2 N on the fishing line, pulling the reel counterclockwise Fig 1a Fig 1b (a) What is the angular acceleration of the fishing reel? rad/s2 (b) Immediately after taking the bait, how much fishing line does the fish pull from the reel in 0.28 s? (Assume this time interval is short enough that radius of the fishing line wrapped around the reel does not appreciably change during it.) line pulled off (c) Suppose instead this fisherman had cast his bait much further out, so that the fishing line left on the reel was only halfway out to the edge (see Fig 1b). If cm all else was the same, re-answer parts a & b = rad/s2 line pulled off = cm

Explanation / Answer

moment of inertia , I = 0.5 x 0.7 x (0.066)2 = 1.5246 x 10-3 kgm2

a) FR = I(alpha)

alpha = 2.2 x 0.066/0.0015246 = 95.238 rad/s2

b) L = 0.5(alpha)t2 x 0.066 = 0.5 x 95.238 x 0.282 x 0.066 = 0.2464 m

c)

FR/2 = I(alpha')

alpha = 2.2 x 0.066/2 x 0.0015246 = 47.619 rad/s2

b) L = 0.5(alpha')t2 x 0.033 = 0.5 x 47.619 x 0.282 x 0.033 = 0.0616 m = 6.16 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote