Neutron stars, such as the one at the center of the Crab Nebula, have about the
ID: 1506323 • Letter: N
Question
Neutron stars, such as the one at the center of the Crab Nebula, have about the same mass as our sun but a much smaller diameter.
If you weigh 690 N on the earth, what would be your weight on the surface of a neutron star that has the same mass as our sun and a diameter of 17.0 km ?
Take the mass of the sun to be ms = 1.99×1030 kg , the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 , and the acceleration due to gravity at the earth's surface to be g = 9.810 m/s2 .
Express your weight wstar in newtons.
Explanation / Answer
here,
Weight on earth, we = 690 N
mass on earth, me = 690/9.81 = 70.336 kg
radius of sun, r = 17/2 = 8.5 km = 8.5*10^3 m
From Newton Law of Gravitation,
Force, F = G*me*ms/r^2 (ms = mass of sun)
F = ((6.67*10^11)*(1.99*10^30)*70.336)/(8.5*10^3)^2
F = 1.292*10^14 N
From Newton Second LAw,
F - Ws = 0 ( Ws = Weight on star)
F = Ws
Ws = 1.292*10^14 N
Bonus:
acceleration due to gravity on star,
g = F/m = 1.292*10^14/(1.99*10^30)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.