Neutron stars, such as the one at the center of the Crab Nebula, have about the
ID: 1532090 • Letter: N
Question
Neutron stars, such as the one at the center of the Crab Nebula, have about the same mass as our sun but a much smaller diameter.
If you weigh 650 N on the earth, what would be your weight on the surface of a neutron star that has the same mass as our sun and a diameter of 19.0 km ?
Take the mass of the sun to be ms = 1.99×1030 kg , the gravitational constant to be G = 6.67×1011 Nm2/kg2 , and the acceleration due to gravity at the earth's surface to be g = 9.810 m/s2 .
Express your weight wstar in newtons.
Explanation / Answer
mass =weight/acceleration
=650/9.81=66.259 kg
acceleration due to gravity on any celestial body is given by
G*M/R^2
where G=universal gravitational constant=6.67*10^(-11)
M=mass of the body=1.99*10^30 kg
R=radius =19 km/2=9.5 km=9500 m
then acceleration due to gravity on this star=6.67*10^(-11)*1.99*10^30/9500^2=1.4707*10^12 m/s^2
so your weight will become=mass*acceleration due to gravity
=66.259*1.4707*10^12=9.7447*10^13 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.