A uniform disk with mass 38.9 kg and radius 0.230 m is pivoted at its center abo
ID: 1506781 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 38.9 kg and radius 0.230 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 33.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
Part A
What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.290 revolution?
Part B
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.290 revolution?
Explanation / Answer
torque T = f*r = 33*0.23 = 7.59 Nm
T = I = ½mr²
= 2*7.59/38.9*0.23^2 = 7.38 rad/s^2
² = o² + 2 = 0+2*7.38*0.29 = 4.28
w = 2.07 rad/sec
v = rw
v = 0.23*2.07 = 0.48 m/sec
b) tangential at = r = 7.38*0.23 = 1.69 m/s^2
centripetal ac = ²r = 2.07^2*0.23 = 0.99 m/s^2
mag a = (at² + ac²) = 1.96 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.