A uniform, 246-N rod that is 2.08 m long carries a 225-N weight at its right end
ID: 1506894 • Letter: A
Question
A uniform, 246-N rod that is 2.08 m long carries a 225-N weight at its right end and an unknown weight W toward the left end (see the figure (Figure 1) ). When W is placed 47.9 cm from the left end of the rod, the system just balances horizontally when the fulcrum is located 65.1 cm from the right end.
A) Find W
B) If W is now moved 24.7 cm to the right, how far must the fulcrum be moved to restore balance?
C) If W is now moved 24.7 cm to the right, in what direction must the fulcrum be moved to restore balance?
Figure 1 of 1
Explanation / Answer
65.1 cm = 0.651 m
225__0.651____(fulcrum)__24.7__(246)___...
(225 x 0.651 ) = ( 246 x .247) + W(0.651)
W = 131.66 N
b)
Reaction at the fulcrum = 131.66 + 225 + 246 = 602.66 N
We will take moment about left
Distance of fulcrum from left is x
(602.66)(x) = (246*1)+(225*2.08)+(131.66*0.651)
x = 1.3269682 m
Fulcrum was 1.13 m from left
It must be moved 0.1969682 m to the righ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.